Hydrogeology logo

 

9th Washington Hydrogeology Symposium

April 23–25, 2013            Hotel Murano, Tacoma, Washington

 

Detailed Technical Program Listing

as of January 4, 2013. Subject to revision.

New: Information for Presenters (both oral and poster)


Monday, April 22, 20l3

Pre-Symposium Field Trips


Tuesday, April 23, 20l3

9:00 AM Opening Session:
Welcome and Remarks

Keynote 1 - Jeffrey McDonnell - Groundwater-Surface Water Interactions at the Watershed Scale


Tuesday 10:40 AM

1A Groundwater Availability

Moderator: Gary Stoyka

Lacey-Olympia-Yelm Water Rights - An Example for the Future Procurement of Municipal Water Supplies

Michael Gallagher, Department of Ecology

 

Groundwater Supply Conditions in Columbia Basin Municipalities: Evidence of Little Groundwater Recharge and Potential Future Water Supply Shortfalls

Kevin Lindsey, GSI Water Solutions, Inc.

John Porcello, GSI Water Solutions, Inc.

Matt Tonkin, S. S. Papadopulos & Associates, Inc.

Patrick Royer, Columbia Basin GWMA

Paul Stoker, Columbia Basin GWMA

 

Lower Deschutes Valley Groundwater Resources, Thurston County, Washington

Chris Pitre, Golder Associates Inc.

Timothy Walsh, Washington Department of Natural Resources

 

Initial Development of the McAllister Wellfield, Thurston County, WA

Justin Iverson, Golder Associates

Derek Holom, Golder Associates

Mike Johnson, Gray & Osborne

Tim Richardson, City of Olympia

Tuesday 10:40 AM

1B Innovative Remediation Technologies

Moderator: Heidi Yantz

Donor Borings: A Cost-Effective Approach for Bioremediation of a TCE Source Based on Treatment Effectiveness and Longevity

Christophe Venot, Landau Associates

Clint Jacob, Landau Associates

Jerry Ninteman, Landau Associates

Nicholas Garson, The Boeing Company

Alan Sugino, The Boeing Company

Daniel McCormack, The Boeing Company

 

Performance of Enhanced Anaerobic Dechlorination (EAD) via Groundwater Recirculation at a NW Industrial Facility

Brian Timmins, ETEC, LLC

Jacob Neal, Landau Associates, Inc.

 

Implications of In Situ Biotreatment Persisting Years after Electron Donor Injection - Two Case Studies

Clint Jacob, Landau Associates

Christophe Venot, Landau Associates

Eric Weber, Landau Associates

Carl Bach, The Boeing Company

James Bet, The Boeing Company

 

Successful Cleanup of an Industrial Site, Renton, Washington

Angie Goodwin, Hart Crowser, Inc.

Roy Jensen, Hart Crowser, Inc.


Tuesday        12:00 noon

Hosted Lunch and Poster Presentations

Link to list of posters

Poster Session Chair: Gary Stoyka


Tuesday 1:20 PM

2A Stormwater Infiltration

Moderator: Gary Walvatne

Deep Underground Injection Control Wells to Infiltrate Stormwater and Stabilize a Ravine

Todd Wentworth, PE, LG, AMEC Environment & Infrstructure

Miao Zhang, AMEC Environment & Infrstructure

 

Simulating Underground Injection of Stormwater using MODFLOW-SURFACT

Miao Zhang, AMEC Environment & Infrastructure

Todd Wentworth, AMEC Environment & Infrastructure

 

Evaluating the Potential for Stormwater Infiltration on a Basin Scale Using GIS

J. Scott Kindred, Aspect Consulting, LLC

Parker Wittman, Aspect Consulting, LLC

 

Wellhead Protection and Stormwater Recharge in the Washington Portion of the Spokane Valley - Rathdrum Prairie Sole Source Aquifer

John Porcello, GSI Water Solutions

Matthew Kohlbecker, GSI Water Solutions

Lloyd Brewer, City of Spokane

Doug Greenlund, City of Spokane

Tuesday 1:20 PM

2B Non-Point Source Contamination

Moderator: Sue Kahle

Design and Testing of a Process-Based Groundwater Vulnerability Assessment (P-GWAVA) System for Predicting the Concentrations of Agrichemicals in Groundwater Across the United States

Jack Barbash, U.S.Geological Survey

Frank Voss, U.S.Geological Survey

 

Identifying Sources of Nitrate in Domestic Wells in the Yakima River Basin

Matt Bachmann, USGS Washington Water Science Center

 

Three Case Studies:  Using Site Specific Characteristics to Determine if Alternative Treatment Technologies are Protective of Groundwater Quality.

Melanie Redding, Washington State Department of Ecology

 

Washington Nitrate Prioritization Project

Laurie Morgan, Washington State Dept. of Ecology Water Quality Program

Tuesday 3:00 PM

3A Water Reuse - Aquifer Storage and Recovery

Moderator: Donna Buxton

An Innovative Bioremediation Strategy for Treating Chlorinated VOCs in Low-Permeability Saturated Soils Using Specialized Jetting Techniques

Sheri Knox, Solutions-IES, Inc.
Susumu Uesawa, Chemical Grouting Co., Ltd.
Mei-Chin Yeh, EOS Remediation LLC

 

The Role of Contaminants of Emerging Concern in Aquifer Recharge Projects Using Reclaimed Water

John Koreny, HDR Engineering, Inc
Ben McConkey, Lott Clean Water Alliance

.

Regional Evaluation of Shallow Artificial Aquifer Recharge in the Walla Walla Basin

Aristides Petrides, GSI Water Solutions

 

Denitrification in a Deep Basalt Aquifer: Implications for Aquifer Storage and Recovery

Dennis Nelson, GSI Water Solutions, Inc.

Jason Melady, GSI Water Solutions, Inc.

Tuesday 3:00 PM

3B Contaminant Fate and Transport 1

Moderator: Pat Shanley

Uncertainty Assessment at BC Cribs at Hanford Using the ASCEM Toolset

Vicky Freedman, Pacific Northwest National Laboratory

Mark Rockhold, Pacific Northwest National Laboratory

Xingyuan Chen, Pacific Northwest National Laboratory

Karen Schuchardt, Pacific Northwest National Laboratory

Scott Waichler, Pacific Northwest National Laboratory

George Pau, Lawrence Berkely National Laboratory

Monty Vessilinov, Los Alamos National Laboratory
Ellen Porter, Pacific Northwest National Laboratory
Chris Murray, Pacific Northwest National Laboratory
Mark Freshley, Pacific Northwest National Laboratory
Ian Gorton, Pacific Northwest National Laboratory

 

Nature and Extent of Vadose Contamination at the Hanford Federal Facility, WA

Dib Goswami, WA State Dept. of Ecology

John Price, Wa State Dept. Ecology

 

Geochemical and Isotopic Evaluation of a Potential Subsurface Combustion Event

Jessica Goin, Anchor QEA

Dimitri Vlassopoulos, Anchor QEA

John Mak, Stony Brook University

Michael Riley, Anchor QEA

 

Vadose Zone Remediation by Sustainable Soil Vapor Extraction

Gary M. Birk, P.E., Tersus Environmental

Brian D. Riha, Savannah River National Laboratory, Environmental Restoration Technologies Section

Jay V. Noonkester, Savannah River National Laboratory, Environmental Restoration Technologies Section

Rose Riedel, Olympic Environmental Equipment, LLC

Tuesday 4:30 PM

4A Geochemistry

Moderator: Michelle Valenta

Stable Isotope Analysis of Surface Water and Precipitation in the Palouse Basin: Hydrologic Tracers of Aquifer Recharge

Nathan Moxley, Washington State University

Kent Keller, Washington State University

Rick Conrey, Washington State University

Jim Osiensky, University of Idaho

 

Multitracer Models of Groundwater Age, Mixing, and Renewal in the Columbia Basin GWMA

Dimitri Vlassopoulos, Anchor QEA

Minna Carey, Anchor QEA

Patrick Royer, Columbia Basin GWMA

 

Enhanced Transport of Sr by Mobile Secondary Precipitates

Wooyong Um, Pacific Northwest National Laboratory

Guohui Wang, Pacific Northwest National Laboratory

Tuesday 4:30 PM

4B Surface Water-Groundwater Interactions

Moderator: Donna Buxton

A New Approach to Evaluating Porewater Methane in Coarse Sediments and Armored Substratum

Benjamin Miller, University of Michigan

Evan Arntzen, Battelle Pacific Northwest

 

Groundwater-Surface Water Interaction in East Creek Basin and Implications for Projects with Substantial Permanent Groundwater Discharge

Erik Blumhagen, Shannon & Wilson

Li Ma, Shannon & Wilson

 

Groundwater-Surface Water Interactions and Sulfide Toxicity in Nearshore Marine Sediments – A Reactive Transport Modeling Approach

Minna Carey, Anchor QEA, LLC

Dimitri Vlassopoulos, Anchor QEA, LLC

Clay Patmont, Anchor QEA, LLC

John Laplante, Anchor QEA, LLC


Tuesday       6:00 PM - 9:00 PM

Evening Reception at the Museum of Glass with Hot Shop Demonstrations


Wednesday, April 24, 20l3

9:00 AM     Keynote Session

Keynote 2 - Steve Silliman - Salinity in Municipal Water Supply Wells Serving Cotonou, Benin,
West Africa


Wednesday 10:20 AM

5A Watershed Impacts

Moderator: Bob Mitchell

Paleo-Glacial Lake Columbia:  A Potential Source for Regional Ground-Water Recharge for Deep Columbia River Basalt Aquifers Within the Columbia Basin

Bruce Bjornstad, Pacific Northwest National Laboratory

Frank Spane, Pacific Northwest National Laboratory

 

Evaluating Greenhouse Gas Emissions from Hydropower Complexes on Large Rivers in Eastern Washington

Evan Arntzen, Pacific Northwest National Laboratory

Ben Miller, Pacific Northwest National Laboratory

Sara Kalio, Pacific Northwest National Laboratory

 

Modeling of Hydrologic Processes and Assessment of Climate Variability Impacts on Streamflow in the Upper Cedar River Watershed

Anurag Srivastava, Washington State Univeristy

Joan Wu, Washington State University

William Elliot, Rocky Mountain Research Station

 

Water Resources of Upper Kittitas County: Groundwater Availability and Linkages to Surface Water

Matt Ely, U.S. Geological Survey

 

Watershed Dynamics in a Changing Climate: A Look at Transportation in Washington’s Mountains

Ronda Strauch, University of Washington

Wednesday 10:20 AM

5B Contaminant Fate and Transport 2

Moderator: Toni Smith

Anatomy of a PCB Plume

Roy Jensen, Hart Crowser, Inc.

William Abercrombie, Hart Crowser, Inc.

 

Alternate Endpoints for the Deep Vadose Zone at the Hanford Site, Washington

Mark D. Freshley, Pacific Northwest National Laboratory

M. Hope Lee, Pacific Northwest National Laboratory

Michael J. Truex, Pacific Northwest National Laboratory

Dawn M. Wellman, Pacific Northwest National Laboratory

 

Guidance for Evaluating Post Closure Care of MSW Landfills

Lee Huckins, ODEQ

Numerous Solid Waste Managers and Staff

 

Potential for Arsenic Mobility and Groundwater Contamination from Area-Wide Contaminated Soil

Eric Weber, Landau Associates, Inc.

Brittany Hartman, Landau Associates, Inc.

 

Accelerating Petroleum Remediation by Coupling Physical Extraction and Bioremediation

Troy Fowler, Hart Crowser

Chris Martin, Hart Crowser

 


Wednesday        11:20 AM

Hosted Lunch

Keynote 3 -Susan Hubbard - Exploring Arctic Ecosystem Functioning Using Geophysical Data

Includes time to view posters and exhibits


Wednesday 1:00 PM

6A CO2 Sequestration

Moderator: Chris Brown

Hydrologic Characterization Results for the Wallula Basalt Carbon Sequestration Pilot Borehole

Frank Spane, Pacific Northwest National Laboratory
Pete McGrail, Pacific Northwest National Laboratory

Wellbore Cement Carbonation by Various Phases of Carbon Dioxide During Geologic Carbon Sequestration

Wooyong Um, Pacific Northwest National Laboratory

Hun Bok Jung, Pacific Northwest National Laboratory

 

Geochemical impacts of Leaking CO2 from Subsurface Storage Reservoirs to an Unconfined Carbonate Aquifer: Experimental and Modeling Results

Nikolla P. Qafoku, Pacific Northwest National Laboratory

Diana H. Bacon, Pacific Northwest National Laboratory

Amanda R. Lawter, Pacific Northwest National Laboratory

Christopher F. Brown, Pacific Northwest National Laboratory

 

Threshold Values for Identification of Contamination Predicted by Reduced Order Models

George Last, Pacific Northwest National Laboratory

Chris J. Murray, Pacific Northwest National Laboratory

Preston D. Jordan, Lawrence Berkeley National Laboratory

Christopher F. Brown, Pacific Northwest National Laboratory

Maneesh Sharma, West Virginia University, National Energy Technology Laboratory

 

Wednesday 1:00 PM

6B Panel - Exempt Wells, Prior Appropriation and Water Banking in Washington State

Moderator: Tom Tebb

The goal of this panel session is to introduce specific case examples and to discuss the solutions that are being used to solve the conflicts. The panel session provides a forum for professionals involved in groundwater development, water management, land use planning and water policy to discuss with the panel participants the implications of these solutions and to learn from them what works and what doesn’t and why.

link here for full panel description

Wednesday 3:00 PM

7A Modeling and Data Management

Moderator: Vicky Freedman

Modeling Nearshore Groundwater Contaminant Attenuation in Response to Intertidal Sediment Capping

Seann McClure, Aspect Consulting, LLC

Joe Morrice, Aspect Consulting, LLC

 

Groundwater Monitoring Optimization Reduces Site Operating Cost

Glenn Hayman, Hayman Environmental

 

Cancelled - Managing the Thermal Regime of Sustainable Groundwater Withdrawals for Salmonid Rearing at the Eastbank Hatchery, Rocky Reach Dam, Washington

Nicole DeNovio, Golder Associates Inc.

Jeff Randall, Golder Associates Inc.

Carl Einberger, Golder Associates Inc.

Sam Dilly, PUD No. 1 of Chelan County

 

Adapting the Arc Hydro Groundwater Data Model and Tools to a Hydrogeologic Framework for the Kitsap Peninsula, Kitsap, Mason and Pierce Counties, Washington

Wendy Welch, USGS

Wednesday 3:00 PM

7B Panel - Stormwater Infiltration Testing and Analysis

Moderator: Roy Jensen

Infiltration facilities are systems used to introduce stormwater into the ground.  Infiltration is a preferred method for managing with stormwater.  Successful infiltration facilities require careful design and management.   The goal of this panel session to explore infiltration testing and analysis methods and the procedures necessary to successfully evaluate sites for infiltration.

link here for full panel description

 

Back to overview


2013 Symposium Sessions Adjourn at Noon


Thursday and Friday

Post-Symposium Field Trips and Workshops

   

Symposium Home    |     Schedule Overview