Program

Detailed Symposium Program

Monday, May 8, 2017

Pre-Symposium Field Trips


Tuesday, May 9, 2017

9:00 AM  Opening Session
Welcome and Opening Remarks – Vicky Freedman, 2017 Washington Hydrogeology Symposium Chair
Keynote: Ty Ferré – 2016 Darcy Distinguished Lecturer
“A Retrospective – Lessons Learned and Data, Models and Decision Making … Or, how to gain 20 pounds and not regret an ounce of it!”


Tuesday 10:15 AM Refreshment Break


Tuesday 10:40 AM
1A Remediation Technologies I
Session Chair: Vicky Freedman

Dissolved Heavy Metals in Groundwater: In-Situ Stabilization and Capture Technologies Utilizing Granular Reagent
Derek Pizarro, Premier Magnesia, LLC, Wayne, PA
Drew Baird, FRx, Inc.

Maintaining a Problematic Groundwater Extraction System in Interior Alaska
Chris Allen, Shannon & Wilson, Inc., Seattle, WA

Evaluation of the mechanisms of arsenic sequestration in in-situ groundwater treatment systems implementing induced sulfate reduction via permeable reactive barriers with and without utilization of zero-valent iron
Rebecca Neumann, University of Washington, Seattle, WA
Lara Pracht, University of Washington
Brett Beaulieu, Floyd Snider
Benjamin Kocar, MIT
Rebecca Neumann, University of Washington

Ex Situ Treatments of Aqueous Film-Forming Foam Impacted Water
Gary Birk, Tersus Environmental, Wake Forest, North Carolina
David Alden, Tersus Environmental

Tuesday 10:40 AM
1B Stormwater I: Understanding the Problem
Session Chair: Karen Dinicola

The regulatory framework for addressing stormwater problems in Washington: what’s covered, what’s missing?
Karen Dinicola, Washington Dept of Ecology, Lacey, WA

Characterization of Western Washington Stormwater in Large Urban Areas: 2009-2013
William Hobbs, WA State Department of Ecology, Olympia, Washington
Brandi Lubliner, WA State Department of Ecology
Nathaniel Kale, WA State Department of Ecology
Evan Newell, WA State Department of Ecology

Ten Years of Clean Water.  The Effects of Stormwater Source Controls on Sediment Quality in Thea Foss Waterway, Tacoma, Washington
Dana de Leon, City of Tacoma, Tacoma, Washington
Mary Henley, City of Tacoma
Todd Thornburg, Anchor QEA

The Regional Stormwater Monitoring Program’s Mussel Monitoring Project: Using Transplanted Mussels to Assess Contaminants in the Puget Sound’s Nearshore Habitats
Jennifer Lanksbury, Washington Department of Fish and Wildlife (WDFW), Olympia, WA
Laurie Niewolny, WDFW
Andrea Carey, WDFW
Mariko Langness, WDFW
Sandra O’Neill, WDFW
James West, WDFW


Tuesday 12:00 PM Lunch


Tuesday 1:20 PM
2A Remediation Technologies II
Session Chair: Mark Freshley

Surfactant Enhanced Push-Pull Method for In-situ Remediation of Petroleum Contaminated Soil and Groundwater
George A. Ivey, B.Sc., CES, CESA, P.Chem, EP, Ivey International, BC, Surrey

Use of Multiple Treatment Technologies for TCE Source and Dissolved Plume Remedy
Christine Kimmel, Landau Associates, Edmonds, Washington
Clint Jacob, Landau Associates

Sequential In Situ Bioremediation of a Former TCE Vapor Degreaser Source Zone
Clint Jacob, Landau Associates, Edmonds, Washington
Christine Kimmel, Landau Associates

Vapor Intrusion – State of the Practice and Lessons Learned
Jennifer Wynkoop, Landau Associates, Tacoma, WA
Marv Coleman, Washington State Department of Ecology

Tuesday 1:20 PM
2B Stormwater II: Management Approaches
Session Chair: Donna Buxton

Western Washington State’s Approach to Stormwater for New and Redevelopment Sites
Dan Gariepy, Washington State Department of Ecology, Olympia, WA

Catch basin cleaning and street sweeping effectiveness in Ellensburg, Washington
Jon Morrow, City of Ellensburg, Ellensburg, WA

Eastern Washington Stormwater Effectiveness Studies
Art Jenkins, City of Spokane Valley, Spokane Valley, WA
Aimee Navickis-Brasch, HDR, Inc

Western Washington’s Regional Stormwater Monitoring Program
Brandi Lubliner, Washington Dept of Ecology, Lacey, WA


Tuesday 2:40 Refreshment Break


Tuesday 3:00 PM
3A Site Characterization
Session Chair: Ken Nogeire

ITRC Case Study: Hanford 200 Area
John Price, State of Washington, Dept of Ecology Nuclear Waste Program, Richland, WA
Dib Goswami, Dept of Ecology, Nuclear Waste Program

Strontium Isotopes as Tracers of Hydraulic Fracturing Water in the Environment
Richard W. Hurst, Hurst & Associates, Inc/California Lutheran University, Thousand Oaks, CA

Non-intrusive geophysical methods to detect the soil conditions within and beneath an engineered surface barrier
Fred Zhang, Pacific Northwest National Laboratory, Richland, WA
Christopher Strickland, Pacific Northwest National Laboratory

Elements of complexity in subsurface modeling
Vicky Freedman, Pacific Northwest National Laboratory, Richland, Washington
Michael Truex, Pacific Northwest National Laboratory
Mark Rockhold, Pacific Northwest National Laboratory
Diana Bacon, Pacific Northwest National Laboratory

Tuesday 3:00 PM
3B Stormwater III: Hydrologic Approaches
Session Chair: Gary Walvatne

Hydrogeologic Parameters Evaluated as Part of Bioretention Cell Hydrologic Performance Monitoring
Jennifer H. Saltonstall, Associated Earth Sciences, Inc., Kirkland, WA
Doug Beyerlein, Clear Creek Solutions, Inc.
William Taylor, Taylor Aquatic Science

Estimating Hydraulic Conductivity in Unsaturated Soils and Predicting Performance of Stormwater Infiltration Facilities
Scott Kindred, Kindred Hydro, Inc., Mercer Island, Washington

City of Redmond Paired Watershed Stormwater Retrofit Effectiveness Study
John Lenth, Herrera Environmental Consultants, Seattle, WA
Andy Rheaume, City of Redmond Public Works


Tuesday 4:20 PM Break


Tuesday 4:30 PM
4A Nitrate Fate and Transport
Session Chair: Ken Nogeire

Nitrate Concentrations in Groundwater beneath Whatcom County Pasture Fields Receiving Manure Applications
Matt Bachmann, USGS, Tacoma, WA
Steve Cox, USGS
Raegan Huffman, USGS
Bob Black, USGS
Matt Bachmann, USGS

Isotope investigation into soil nitrate accumulations in the lower Yakima Valley, Washington, and nitrate in agricultural drains
Dallin Jenson, Central Washington University, Ellensburg, WA
Carey Gazis, Central Washington University

Tuesday 4:30 PM
4B Stormwater Panel: A Focus on the Future of Stormwater Management
Session Chair: Karen Dinicola

Abbey Barnes, WA Dept of Natural Resources
Dana de Leon, City of Tacoma
Dan Gariepy, WA Dept of Ecology
John Lenth, Herrera Inc.
Jana Ratcliff, WA Dept of Transportation


Tuesday 5:15 PM   POSTER SESSION AND RECEPTION


Wednesday May 10, 2017

8:30 AM
Keynote:   Aaron Wolf,CConflict and Cooperation over Shared Waters


Wednesday 9:30 Refreshment Break


Wednesday 9:50 AM
5A Water Resource Availability
Session Chair: Danielle Squeochs

Groundwater Availability for Summer Low Flows – Preliminary Assessment for a Near-Term Action in the 2016 Action Agenda for Puget Sound
Rick Dinicola, US Geological Survey, Tacoma, WA

Groundwater Modeling in Support of Water Rights Changes for River Flow Restoration, Upper Clark Fork River, Montana
Gary Andres, NewFields, Spokane, WA
Tom Mostad, Montana NRDP
Andy Fischer, Clark Fork Coalition
Karl Uhlig, WGM Group

Expanding Groundwater Capacity for City Of Juneau
Jim Bailey, Shannon & Wilson, Seattle, WA

Modeling Groundwater Water Availability in the Post-Hirst Era Using a MODFLOW Simulation over Most of Thurston County, Washington
Kevin Hansen, Thurston County, Water Resources Department, Olympia, WA

Structural control of recharge to aquifers within the Columbia River Basalt Group
Dale Ralston, Ralston Hydrologic Services, Moscow, Idaho
Robin Nimmer, TerraGraphics Environmental Engineering
Ken Neely, Idaho Department of Water Resources

Wednesday 9:50 AM
5B Water Rights and Drinking Water Management
Session Chair: Sophia Petro

Three recent State Supreme Court Decisions and their impacts on Washington’s Water Rights Permitting Future and on Permit Exempt Wells
Michael Gallagher, Washington State Department of Ecology, Olympia, Washington
David Christensen, Dept. of Ecology

California’s Leap into Groundwater Management
Carl Hauge, California consultant, Shelton, Washington

Assessing Public Water Supply Vulnerability to Climate Change
Ginny Stern, WA Dept of Health, Olympia, WA
Corina Hayes, WA Dept of Health

The Growth Management Act’s Voluntary Stewardship Program and Critical Aquifer Recharge Areas
Laurie Morgan, Washington State Dept. of Ecology Water Quality Program, Lacey, WA

Using standard water quality parameters as predictors of future well performance
Jim Bailey, Shannon & Wilson, Seattle, WA
Andreas Wicklein, Pigadi GmbH
Hella Schwarzmüller, Kompetenzzentrum Wasser Berlin


Wednesday 11:30 AM Lunch and Panel

Lunch Panel: Hirst Decision–Growth Management Act requirement to protect water resources

Panel Members:
Carrie Sessions, Washington State Department of Ecology
Rob Lindsay, Spokane County Environmental Services, Spokane County Water Resources
Michael J. Gallagher, Southwest Regional Water Resources, Washington State Department of Ecology
Kevin Hansen, Thurston County Water Resources


Wednesday 1:00 PM
6A Aquifer Storage and Recovery
Session Chair: Danielle Squeochs

City of Othello Aquifer Storage and Recovery Program: Addressing Municipal Water Supply Needs in the Columbia Plateau
Andrew Austreng, Aspect Consulting, LLC, Seattle, WA
Tim Flynn, Aspect Consulting

Advances in Groundwater Science and Practice: Developing Groundwater Replenishment or Recharge Systems
Bill Mann, In-Situ Inc., Fort Collins, Colorado

Evaluation of Aquifer Storage and Recovery: Columbia River Off‐Channel Aquifer Storage Project
John Covert, WA State Dept of Ecology, Spokane, WA
Joel Purdy, GeoEngineers, Tacoma
Michael Kendrick, GeoEngineers, Redmond
Chris Augustine, EA Engineering, Portland
Guy Gregory, WA State Dept of Ecology

Groundwater Storage Element Projects in the Yakima Basin Integrated Plan
Dave Nazy, Department of Ecology, Olympia, WA
Tom Ring, Yakama Nation
Danielle Squeochs, Department of Ecology
Johnson Jennifer, US Bureau of Reclamation
Jonathan Rocha, US Bureau of Reclamation

Wednesday 1:00 PM
6B Geospatial Data for Determining Soil and Groundwater Flow
Session Chair: Fred Zhang

Estimates of Tailings Facility Evaporation and Area Using Landsat Imagery
Jason Keller, GeoSystems Analysis, Inc., Hood River, Oregon
Jan Hendrickx, SoilHydrology Assoc, LLC
Adrianne Grimm, GeoSystems Analysis, Inc.
Frederick Partey, Robinson Nevada Mining Company
Michael Geddis, KGHM International Ltd.

Characterizing Groundwater to Surface Water Discharge Zones Using Unmanned Aerial Vehicles and Thermal Infrared
Howard Young, CDM Smith, Bellevue, WA
Coffey Scott, CDM Smith
Crippen John, CDM Smith

Characterizing groundwater flow in complex glacial stratigraphy near Puget Sound
Andy Long, USGS, Washington Water Science Center, Tacoma, WA
Wendy Welch, USGS, Washington Water Science Center

Whatcom County Groundwater Data Collection and Conceptual Model Development
Katherine Beeler, Associated Earth Sciences, Inc., Everett, Washington
Charles Lindsay, Associated Earth Sciences, Inc.
Gary Stoyka, Whatcom County Public Works Department


Wednesday 2:20 PM Refreshment Break


Wednesday 2:40 PM
7A Groundwater, Surface Water, and Atmospheric Interactions
Session Chair: Andy Long

Linking Surface Water and Groundwater Models for Improved Watershed Analyses and Management
Jonathan Turk, Brown and Caldwell, Olympia, WA

Groundwater – surface water interaction between the Spokane Valley / Rathdrum Prairie Aquifer and the Spokane River: an examination of recent assessments of nutrient and contaminant loading to the Spokane River
Rob Lindsay, Spokane County Environmental Services, Spokane, WA

Long-term Impact of Dam Operation on Thermal and Biogeochemical Dynamics in the Hyporheic Zone
Xuehang Song, Pacific Northwest National Laboratory, Richland, WA
Xingyuan Chen, Pacific Northwest National Laboratory
James Stegen, Pacific Northwest National Laboratory
Glenn Hammond, Sandia National Laboratories
Hyun-Seob Song, Pacific Northwest National Laboratory

Hydrograph-analysis method for episodic aquifer recharge extended to episodic increases of soil-water storage
John Nimmo, U.S. Geological Survey, Menlo Park, CA
Kim Perkins, USGS

Quantifying Evaporation and Transpiration Rates using Stable Isotopes
Carey Gazis, Central Washington University, Ellensburg, WA

Wednesday 2:40 PM
7B Climate Change Impacts
Session Chair: Bryony Stasney

Climate Change and the Anticipated Impacts on Pacific Northwest Groundwater Supplies
Matt Bachmann, USGS, Tacoma, WA

Groundwater discharge temperature under altered climate conditions:  New analytical solutions to estimate the magnitude and timing of changes in temperature of groundwater discharge
Erick Burns, USGS
Yonghui Zhu, China University of Geosciences, Wuhan, PR China
Hongbin Zhan, Texas A&M University
Michael Manga, University of California-Berkeley
Colin Williams, USGS
Steven Ingebritsen, USGS
Jason Dunham, USGS

Historical Changes in Spokane River Seasonal Low Flows: The Relative Influences of Changes in Water Demands, Water Sources, and Watershed Hydrology
John Porcello, GSI Water Solutions, Portland, Oregon
Jacob Gorski, GSI Water Solutions
Walter Burt, GSI Water Solutions

Planning for the unknown; a numerical modeling approach to developing water management strategies for a changing climate
Jacob Scherberg, GeoSystems Analysis, Hood River, OR
Jason Keller, GeoSystems Analysis
Steven Patten, Walla Walla Basin Watershed Council
Troy Baker, Walla Walla Basin Watershed Council

Fires, Floods and Dams – Wildfire Hydrology Lessons from the Benson Creek Incident
Martin Walther, Washington State Department of Ecology, Olympia, Washington

Wednesday 4:20 PM Break


Wednesday 4:30 PM
8A Engineering Geology
Session Chair: Andy Gendaszek

Using a Groundwater Model to Assist in the Design of Howard A. Hansen Dam Drainage Tunnel Rehabilitation
Li Ma, Shannon & Wilson, Inc, Seattle, WA
Sharon Gelinas , USACE, Seattle, WA

Managing Unstable Slopes in a High Precipitation Environment
Marc Fish, WSDOT, Olympia, Washington
Samuel Johnston, WSDOT
Jaime Delano, WSDOT
Tracy Trople, WSDOT

Geophysical characterization and monitoring of earthen dams
Nigel Crook, hydroGEOPHYSICS, Inc., Woodinville, WA
Shawn Calendine, hydroGEOPHYSICS, Inc.
Marc Levitt, hydroGEOPHYSICS, Inc.
Chris Baldyga, hydroGEOPHYSICS, Inc.

Wednesday 4:30 PM
8B Climate Change Panel
Session Chair: Xingyuan Chen

Panel Members:
David Judi, Pacific Northwest National Laboratory
Charles Pitz (retired), WA Department of Ecology
Sasha Richey, Washington State University
Nathalie Voisin, Pacific Northwest National Laboratory


2017 Symposium Sessions Adjourn at 5:30 PM


Thursday, May 11, 2017

Workshops


Back to overview


Symposium Home    |     Schedule Overview